Özel Dedektif Büroları

özel dedektif büroları

 

ÖZEL DEDEKTİF BÜROLARI

Özel dedektif büroları, insanlar tarafından işlenilen suçların açığa çıkartılmasında emniyet güçlerine yardım edecek, topladıkları delillerle birlikte suç olaylarının çözülmesini gerçekleştirecek olan birimlerdir. Herhangi birisi tarafından suç teşkil eden bir oluşumun içerisinde yer alındığı zaman, bu olayın insanlara verdiği zararlar tespit edilecektir. Eş takibi çalışmasında yüksek bir titizlikle birlikte yaklaşacağımız bu olgu, ihanete uğrayan insanların yaralarını bir nebze olsun hafifletecektir. Öncelikle kişilerin kimlerle ihanete uğradığını tespit etmekteyiz ve sonrasında durumu delillendirmeye çalışmaktayız.

Özel dedektif büroları, ip uçları üzerinden tahmin yürüterek ilerlediği bu çalışmalarda, kişilerin hakkında bilgiler toplarken, müşterilerimizin mantıkla karşılayacakları bilgileri toplayacak ve bir araya getirecektir. Örneğin, eş takibi çalışmasında aldatan taraf hakkında elimizde sağlam delil ve kanıtlar var, bu fotoğrafları incelediğimizde, müşterilerimizin isteklerine bire bir uymaktaysa, uygun koşul içerisinde müşterilerimize durumu izah ederiz. Özel dedektif çalışmaları suçun gerçekten işlendiğine emin olduğu zaman müşterilerine bilgileri aktarmaktadır. Bunun yanı sıra hazırladığı bilgileri, gene aynı sistem içerisinde mahkemelere sunmaktadır.

Sorgulama yöntemi

Profesyonel bir soruşturmaya yargım eden özel dedektif büroları, suçluların psikolojik faktörlerini ölçmekte eğitim almışlardır. Herhangi bir suç gerçekleştiğinde, olayın içerisinde zanlı veya tanık olan insanlar, sadece sanığın ve sorgu olayında uzmanlaşmış kişilerin bulunduğu, dışarısıyla irtibatı kesilmiş sorgulama odasında gördüğü bütün olayları güzel bir şekilde açıklamaktadır. Şüphelinin sosyal kimliğine, yaşına, cinsiyetine, etnik kökenine göre bir sorgu uzmanının görevlendirilmesi, her zaman başarılı sonuçlar doğurmaktadır.

Sorgu odalarında herhangi bir dikkat dağıtıcı madde bulunmamalıdır. Çünkü sanığın veya tanığın ifadesi alınırken, hiçbir şekilde ürkütülmemeli, sadece bilgilere ihtiyacınız varmış gibi görünmemeli ve kişinin dikkati hiçbir koşulda dağıtılmamalıdır. Bu yüzden sorgu odalarına, sorgusu alınan kişilerin dikkatini dağıtacak olan hiçbir cisim yerleştirilmemektedir. Odalarda tek ve düz renk kullanılmaktadır. Sorgulama yöntemi üzerinde dikkat edilen en has etkenler bunlardır. Özel dedektif büroları, mesleği gereğince bu tarz işleri araştırmaktadır. Ve okuyucularının merak ettikleri bütün konuları cevaplamaktadır. Büromuz Türkiye’de araştırmacı dedektif bürolarının en önde geleni olarak tanınmaktadır. Günümüze kadar yaptığımız çalışmalar, bizlere böylesine güzel bir unvanı kazanmayı hak ettirmiştir.

Sorgulama teknikleri

Özel dedektiflik birimimiz sorgulama teknikleri üzerine araştırmalar yaptığı zaman şu tanımlamalara ulaşmıştır:

  1. Sorgulama işlemleri sırasında gerçekten performans elde etmek için, sorgu yapacak olan dedektiflik çalışanlarının iyi hazırlanması gerekmektedir. Sorgulama işlemlerinin başlangıç öncesinde detaylı bir şekilde karşı taraftaki kişileri tanımak adına görüşme yapılmalıdır. Olayın işleniş tarzı ve planlanış tarzını bilinmeli ve konuya hakim olunmalıdır. Toplanan bilgilerin hepsi gerçek bilgiler olmalıdır.
  2. Suçluların olaylarla ilgili yapmış bulundukları sözlü ifadeleri çok titiz bir şekilde gözden geçirmek gereklidir. Verilen veriler uygun koşullarda bulunduktan sonra ve güvenilirliğinden emin olunduktan sonra toplanır. Suç olayı içeren dosyalar, mevcut sanığın geçmişi hakkında ortaya çıkan tüm bilgileri içermelidir.
  3. Şüpheliler, olay yerinde suç işlendikten önce başka bir yerde olduğunu ispatlayıcı nitelikte bir dosya veya belge sunarsa, o zaman bütün olay baştan gözden geçirilmelidir.

Özel dedektif büroları incelemelerin sonucunda ortaya çıkan gerekli maddeler bunlardır. Ayrıca sorgulamada sanki arkadaş gibi bir tavır takınmak gereklidir. Karşı tarafa dedektif gibi değilde bir arkadaş gibi yaklaşılmalıdır. Yoksa karşı taraftaki kişi bilgileri tam olarak vermek istemeyebilir.